Rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ

Dnia 18 grudnia 2013 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając niezwykłe znaczenie i symboliczną wagę rocznicy 650-lecia utworzenia Uniwersytetu w Krakowie, podjął uchwałę ustanawiającą rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W uchwale Senat zwrócił uwagę na rolę, jaką Uniwersytet Jagielloński odegrał w historii Polski, przez wieki będąc "kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwą Alma Mater dla całego polskiego szkolnictwa". W uchwale można przeczytać, że "to z Wydziałów Uniwersytetu rozwinął się cały szereg innych uczelni (...), a dzięki uczonym Uniwersytetu możliwy stał się rozwój wielu polskich ośrodków naukowych". Podkreślono również, że Uniwersytet przeżywa dziś kolejny okres rozkwitu, starając się coraz lepiej sprostać wymogom, jakie postawiono przed nim 650 lat temu.

W dokumencie przypomniano, że obecnie Uniwersytet Jagielloński ma 50 tysięcy studentów, 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych i 2600 wykładowców.

W nadchodzącym roku 2014 minie 650 lat od wydania aktu fundacyjnego Uniwersytetu w Krakowie, powstałego z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Była to druga, po Uniwersytecie w Pradze, tego typu uczelnia w Środkowej Europie. Nowo założony Uniwersytet składał się z trzech wydziałów: prawa, medycyny i sztuk wyzwolonych. Czwarty wydział – teologiczny – dodany został w 1400 roku, kiedy Uniwersytet, po przerwie w działalności, został odnowiony przez króla Władysława II Jagiełłę i królową Jadwigę.

Za przyjęciem uchwały ustanawiającej rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego głosowało 57 senatorów - wszyscy obecni na obradach.

Pełna treść Uchwały dostępna jest tutaj.

Przypomnijmy, że również Sejmik Województwa Małopolskiego na posiedzeniu, które odbyło się 30 grudnia 2013 roku, przyjął uchwałę ustanawiającą w Małopolsce rok 2014 Rokiem Jubileuszowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data opublikowania: 18.12.2013
Osoba publikująca: Kamil Jodłowiec