Uniwersytet Jagielloński w ogólnoświatowym rankingu Webometrics

W rankingu Webometrics Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 328. miejscu. W tym półroczu w pierwszej pięćsetce zmieściły się jeszcze: Uniwersytet Warszawski (274. miejsce), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (344. miejsce), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (384. miejsce) oraz Politechnika Warszawska (483. miejsce).

W rankingu brano pod uwagę 22 123 uczelnie z całego świata, w tym 438 z Polski. Pierwsze miejsca, podobnie jak w latach ubiegłych, przypadły uniwersytetom amerykańskim. Najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda. Zaraz po nim uplasował się Instytut Technologiczny w Massachusetts, a trzecie miejsce zajął Uniwersytet Stanforda. Pełny ranking dostępny jest na stronie webometrics.info.

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas). W zestawieniu nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. W rankingu nie są zatem analizowane osiągnięcia naukowe.

Pod uwagę są brane m.in. wpływ uczelni (impact), a więc to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni, obecność (presence), a więc liczba podstron w domenie przynależnej danej uczelni, otwartość (openness) - liczbę dokumentów (np. doc, pdf) udostępnianych na stronach, a także doskonałość (excellence), czyli np. udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach naukowych. Twórcy rankingu zastrzegają, że w różnych edycjach sposób oceniania uczelni może się zmieniać.

Data opublikowania: 12.02.2014