Zoologia pod nowym adresem

Od października 2011 roku najważniejszym adresem dla zoologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest ulica Gronostajowa 9. Tam właśnie znajduje się nowa siedziba Instytutu Zoologii UJ, a 18 października br. odbyło się otwarcie nowego budynku.

Dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważnym wydarzeniem w skali Uniwersytetu Jagiellońskiego, a szczególnie w skali kampusu i Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi – mówił prof. Kazimierz Krzemień, dziekan wydziału.  Profesor Krzemień powitał zebranych gości, a w swoim wystąpieniu podkreślił zasługi prorektorów: Piotra Tworzewskiego i Szczepana Bilińskiego, którzy, jak wspominał, byli bardzo zaangażowani w budowę tego obiektu. Z kolei dr hab. Henryk Głąb, dyrektor Instytutu Zoologii UJ, dziękował wszystkim, którzy w różny sposób uczestniczyli w powstawanie budynku. Osobne podziękowanie skierował również do wszystkich, którzy w tym przedsięwzięciu nie przeszkadzali.

Budynek Instytutu Zoologii jest najnowocześniejszym obiektem na Uniwersytecie. Jego powierzchnia wynosi 14 tysięcy metrów kwadratowych. Jest kompleksem utworzonym przez połączone ze sobą segmenty i wewnętrzne patia. Główne skrzydło mieści strefę wejściową, pomieszczenia dydaktyczne i komunikacyjne. W trzech prostopadłych do niego skrzydłach bocznych zlokalizowano pomieszczenia pracownicze i laboratoria specjalistyczne. Budynek został zaprojektowany przez pracownie Czora&Czora.

Instytut Zoologii wielokrotnie zmieniał swoją siedzibę. Pierwsza Katedra Zoologii, która powstała  w 1850 roku, mieściła się w Collegium Kołłątaja przy ul. Anny 6. −Teraz w nowoczesnym budynku zoologia stoi przed nowymi możliwościami – uważa dziekan Kazimierz Krzemień.

We wszystkich nowo otwartych budynkach na III kampusie dajemy sobie szansę na nową naukę i nową edukację mówił podczas uroczystości prof. Karol Musioł, rektor UJ. − Macie warunki na poziomie światowymzwracał się do studentów zoologii rektor. − Zróbcie z tego budynku prawdziwą świątynię nauki i uniwersytetu, bo uniwersytet na to zasługuje − dodawał.

Poświęcenia budynku dokonał ksiądz Kazimierz Wyrwa, proboszcz miejscowej parafii pw. Zesłania Ducha Św., a symboliczną wstęgę przecinali: rektor Karol Musioł, Andrzej Tombiński, dyrektor firmy Re-Bau, prorektorzy: Szczepan Biliński i Piotr Tworzewski, dyrektor Instytutu Zoologii Henryk Głąb i profesor Grzegorz Hess.

(KMN)

Data opublikowania: 19.10.2011