Uroczyste uruchomienie systemu PET/CT do pozytonowej tomografii komputerowej

W Ośrodku Medycyny Nuklearnej Oddziału Klinicznego Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zostało uroczyście uruchomione najnowocześniejsze urządzenie do pozytonowej tomografii komputerowej.

Uroczystości otwarcia towarzyszyła konferencja zorganizowana w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ CM z udziałem władz uczelni, regionu, funduszu zdrowia, dyrektorów szpitali i kierownik klinik.

System PET/CT jest urządzeniem hybrydowym łączącym skaner PET z wysokiej klasy 128-warstwowym tomografem komputerowym. PET/CT pozwala na specjalistyczną diagnostykę i precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych. W szybki i nieinwazyjny dla pacjenta sposób można dokonać oceny lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworu, stopnia zaawansowania choroby i sprawdzenia skuteczności leczenia. Uruchomiony w Szpitalu Uniwersyteckim aparat uzupełniono dodatkowo w unikalną technologię bramkowania oddechowego, która pozwala w przypadku guzów płuc wykryć również małe zmiany niezauważalne innymi technikami i z dużą precyzją określić obszar do ewentualnego naświetlania dla potrzeb radioterapii. Stosowanie pod kontrolą PET/SPECT takich procedur jak biopsja czy planowanie radioterapii pod kontrolą PET pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu terapeutycznego przy oszczędzaniu zdrowych tkanek otaczających. Oprócz zastosowania w onkologii, aparat PET/CT zlokalizowany w Szpitalu Uniwersyteckim ma również swoje zastosowanie w neurologii i kardiologii.

Data opublikowania: 05.06.2012