Science Projector: uniwersytecka nauka in English

„Inside society", „Past Times /distant places", "Naturescope", "Discovery.med", "Cancer: battle ideas" to tytuły niektórych rozdziałów Projektora Jagiellońskiego w wersji anglojęzycznej. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opisują w nim 50 inspirujących projektów badawczych, pokazując co dzieje się w świecie uczelnianych laboratoriów, gabinetów i bibliotek.

Po publikacji polskojęzycznych wydań "Projektora Jagiellońskiego" w kwietniu 2012 i czerwcu 2014 przyszedł czas na przedstawienie uniwersyteckiej nauki czytelnikom posługującym się językiem angielskim, językiem będącym standardem globalnej komunikacji naukowej.

Krótkie, popularnonaukowe artykuły zaprezentowane w "Science Projector. What are scientists from the Jagiellonian University in Kraków currently working on?" opracowane zostały w oparciu o zaktualizowane wersje polskojęzyczne. Tworzą one osiem rozdziałów, a zarazem są swego rodzaju punktami na mapie uniwersyteckiej nauki. Nie stanowią kompleksowego raportu o badaniach na uczelni, ale są migawkami, slajdami pokazującymi tak trendy jak i ciekawostki.

Warto na chwilę zatrzymać się choćby na tekście „To hear the image", w którym przedstawione zostały niuanse audiodeskrypcji, słownego i dźwiękowego opisu obrazu (np. filmu lub transmisji sportowej), tak by w „oglądanie" mogły się zaangażować także osoby niewidzące. W obrębie badań biologiczno-medycznych przełomowo rysują się projekty skupiający się na poszukiwaniu szybkich i skutecznych metod diagnozowania sepsy oraz zaawansowane analizy dotyczące białaczki u dzieci. Z pewnością warte bliższego zainteresowania są również badania, których efektem jest nowatorska technologia obrazowania płuc z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Dotąd płuca były tym organem, którego – ze względu na jego strukturę – nie można było obserwować przy pomocy rezonansu. Odkrycia naukowców z UJ niwelują tę lukę.

Jak pisze we wstępie do "Science Projector" prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, wydawnictwo to pokazuje jeszcze jedną istotną cechę nauki: to że jest ona fascynująca, że może być pasją i szansą na spojrzenie na świat i ludzi z innej perspektywy, spoza wyścigu codzienności, w który - chcąc nie chcąc - jesteśmy uwikłani.

Całość i poszczególne teksty do wykorzystania na otwartej licencji na stronie www.projektor.uj.edu.pl/science-projector.

Kontakt:
projektor@uj.edu.pl