Japońscy genetycy nagrodzili dr Ewelinę Pośpiech z Instytutu Zoologii UJ

Japońskie Towarzystwo Genetyki Człowieka po raz kolejny przyznało Nagrodę dla Młodego Naukowca za najlepszy artykuł czasopisma "Journal of Human Genetics". Laureatką Nagrody w 2014 roku została dr Ewelina Pośpiech z Zakładu Genetyki i Ewolucjonizmu Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda została wręczona 21 listopada 2014 roku w Tokio podczas 59. Kongresu Japońskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka odbywającego się pod hasłem „Diversity and Networking". W trakcie kongresu laureatka wygłosiła wykład na temat prowadzonych przez siebie badań.

Nagrodę przyznano za opublikowany w 2011 roku artykuł pt. "Gene-gene interactions contribute to eye colour variation in humans", który prezentuje część wyników rozprawy doktorskiej dr Pośpiech. W publikacji badaczka wykazała, że zjawisko interakcji genetycznych może mieć znaczenie w wyjaśnieniu zróżnicowania zmienności koloru oczu u człowieka. Praca może mieć znaczenie praktyczne podnosząc dokładność predykcji koloru oczu w kryminalistyce.

Nagrodzona publikacja: "Gene-gene interactions contribute to eye colour variation in humans"; Pośpiech E, Draus-Barini J, Kupiec T, Wojas-Pelc A, Branicki W. J Hum Genet. 2011; 56(6):447-55. doi: 10.1038/jhg.2011.38.

Data opublikowania: 03.12.2014