Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączyli do akcji Szlachetna Paczka

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowują Szlachetną Paczkę dla jednej z rodzin uczestniczących w programie pomocy. W środę 3 grudnia rektor UJ prof. Wojciech Nowak wraz z prorektorami kupili część podarków w Głównej Księgarni Naukowej przy ul. Podwale. Władzom rektorskim towarzyszyli znakomici krakowscy artyści - Anna Szałapak i Andrzej Sikorowski.

Na liście zakupów znalazły się m.in. książki oraz podstawowe pomoce szkolne, jak zeszyty, bloki, przybory do pisania czy nożyczki. Do paczki dla czteroosobowej rodziny z okolic Dobczyc zostaną dołączone jeszcze zimowa odzież i obuwie, środki czystości, produkty dla niemowląt, zabawki oraz żywność, której zakup mocno obciąża skromny, domowy budżet.

Szlachetna Paczka jest organizowana już po raz 14. To projekt Stowarzyszenia Wiosna. Wolontariusze odwiedzili rodziny wytypowane przez Caritas i pomoc społeczną. Brali pod uwagę ich historie, przyczyny, z których znaleźli się w tak trudnej sytuacji, dochód przypadający na jednego członka rodziny, ale też postawę - czy rodzina podejmuje jakiekolwiek kroki, by swoją sytuację zmienić. Bo paczka nie ma być "zapomogą", ale impulsem do zmian w życiu. W tym roku zgłoszono 17 500 rodzin. Lista jest dostępna na stronie szlachetnapaczka.pl. Finał akcji odbędzie się 13 i 14 grudnia. Wtedy darczyńcy przyniosą przygotowane paczki do magazynów, a wolontariusze rozwiozą je do potrzebujących.

Zeszłoroczna edycja Szlachetnej Paczki pod wieloma względami była wyjątkowa. Zaangażowała ponad 617 tys. Polaków, którzy pomogli blisko 18 tys. rodzin.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 03.12.2014