Prof. Sławomir Kołodziej laureatem Nagrody Stefana Bergmana

Nagroda Stefana Bergmana za rok 2014 przypadła matematykowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Sławomirowi Kołodziejowi oraz japońskiemu uczonemu Takeo Ohsawie z Uniwersytetu w Nagoi. Nagroda przyznawana od 1989 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne jest najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie analizy zespolonej i jednym z ważniejszych w całej matematyce.

Prof. Sławomira Kołodzieja z Katedry Analizy Matematycznej UJ uhonorowano za nowatorski wkład do teorii zespolonego równania Monge'a-Ampère'a oraz teorii pluripotencjału. Za szczególnie ważne uznano jego wyniki związane ze znalezieniem koniecznych i wystarczających warunków na istnienie ograniczonych rozwiązań tego równania oraz ich stabilności i dokładnych oszacowań. Stwierdzono, że prace te mają daleko idące konsekwencje dla całej geometrii zespolonej, a zwłaszcza dla badania osobliwych metryk Kählera-Einsteina oraz potoków Kählera-Ricciego.

Stefan Bergman urodzony w Częstochowie w roku 1895, doktoryzował się i habilitował w Berlinie, a od 1952 roku był związany z Uniwersytetem Stanfordzkim. Z jego nazwiskiem związane są takie pojęcia jak jądro, metryka i przestrzeń Bergmana. To pierwsze zostało niezależnie odkryte kilkanaście lat przed Bergmanem przez krakowskiego matematyka Stanisława Zarembę.

Inne informacje na temat nagrody oraz sylwetki dotychczasowych laureatów można znaleźć na stronie internetowej Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego.

Data opublikowania: 02.03.2015