Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Laboratorium Towarzystwa Maxa Plancka na UJ

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie laboratorium należące do Towarzystwa Maxa Plancka (MPG), które będzie bezpośrednio współpracować z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Małopolskim Centrum Biotechnologii. Wielkie to wyróżnienie dla naszej uczelni, bo niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka to jedna z najbardziej prestiżowych na świecie organizacji prowadzących działalność naukową. W nowo utworzonym laboratorium będą prowadzone badania w dziedzinie biologii molekularnej roślin. Jeszcze nie wiadomo, który z Instytutów należący do Towarzystwa Maxa Plancka będzie bezpośrednio współpracował z krakowskim laboratorium. Nie wiadomo również, kto zostanie jego liderem. Trwa właśnie międzynarodowy konkurs mający wyłonić osobę, która pokieruje grupą badawczą. – Stanęło do niego czternastu kandydatów między innymi z Finlandii, Grecji, Bangladeszu czy Chin. Z nich wybraliśmy trójkę do dalszych rozmów – wyjaśnia profesor Wojciech Froncisz, dziekan Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

26 stycznia 2011 roku w sali im. M. Bobrzyńskiego w Collegium Maius UJ odbyło się sympozjum selekcyjne, którego celem było wyłonienie spośród tej trójki lidera grupy badawczej. Selekcji kandydata na lidera grupy dokonuje Komitet, którego członkami ze strony polskiej są profesorowie: Wojciech Froncisz (przewodniczący z UJ), Andrzej Jerzmanowski (UW), Andrzej Kononowicz (UŁ), Kazimierz Strzałka (UJ), Zofia Szweykowska-Kulińska (UAM) i Katarzyna Turnau (UJ), a ze strony niemieckiej profesorowie: Herbert Jäckle (wiceprezydent MPG), Ian Baldwin, George Coupland, Klaus Hahlbrock oraz Mark Stitt. W trakcie sympozjum swoje prezentacje przedstawili:
dr Roosa Laitinen (Max Planck Institute for Developmental Biology) „Hybrid incompatibility in Arabidopsis thaliana" oraz dr Tadeusz Wróblewski (University of California, Davis USA) „Genomic approaches to dissect complex plant-microbe interactions". Trzeci kandydat nie mógł przyjechać do Krakowa. Komitetowi najbardziej spodobała się prezentacja dr Roosy Laitinen i to z Finką będą prowadzone dalsze negocjacje. Wybór lidera odbywa się według procedur wypracowanych przez lata w Towarzystwie Maxa Plancka.

Lider formalnie będzie zatrudniony przez Towarzystwo Maxa Plancka. Kadencja lidera trwa pięć lat. Jego zadaniem będzie utworzenie grupy badawczej, a następnie zdobywanie grantów na badania. − Wszystkie publikacje, które powstaną w wyniku pracy tej grupy, będą miały wspólną afiliację Towarzystwa Maxa Plancka, Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiego Centrum Biotechnologiimówi profesor Wojciech Froncisz. Docelową siedzibą Laboratorium Maxa Plancka będzie Małopolskie Centrum Biotechnologii, którego budynek ma powstać za dwa lata na kampusie UJ. Do czasu wybudowania Centrum siedzibą Laboratorium będzie uniwersytecki budynek Centrum Badań Przyrodniczych.

W wyniku podpisanego porozumienia również Uniwersytet Jagielloński będzie miał swoje laboratorium w jednym z Instytutów Maxa Plancka. Lider, który będzie nim kierował formalnie będzie pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiegotłumaczy profesor Wojciech Froncisz.Mam nadzieję, że będą to silne grupy badawcze, a w wyniku ich działań powstaną bardzo dobre publikacje drukowane w najlepszych czasopismach naukowychdodaje.

Krakowskie Laboratorium Maxa Plancka będzie drugim takim w Polsce. Od dziesięciu lat na podobnych zasadach współpracuje z Towarzystwem Maxa Plancka Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

(KMN)

Data opublikowania: 03.02.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron