Młody uczony z UJ laureatem konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła VIII i jednocześnie ostatni konkurs w programie "Homing Plus", którego celem było zachęcenie wybitnych młodych uczonych prowadzących badania za granicą do kontynuowania kariery naukowej w Polsce. Do konkursu zgłoszonych zostało 39 wniosków. Biorąc pod uwagę rekomendacje panelu recenzenckiego, zarząd Fundacji wyłonił 14 laureatów, którzy otrzymają od FNP finansowanie w łącznej wysokości prawie 3,8 mln złotych. Zwycięzcy konkursu będą prowadzić badania w dziedzinach Bio, Info, Techno. Każdy ze zwycięzców otrzyma subsydium badawcze przeznaczone na realizację projektu badawczego (do 80 tys. złotych rocznie) oraz stypendium naukowe (5 tys. zł miesięcznie). Oferta programu obejmuje również stypendia naukowe w wysokości 1 tys. zł miesięcznie dla nie więcej niż dwóch studentów realizujących prace magisterskie pod kierunkiem laureata.

Jednym ze zwycięzców konkursu FNP jest dr Robert Ekiert z Zakładu Biofizyki Molekularnej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w ramach grantu będzie badać wpływ mutacji powodujących choroby mitochondrialne na działanie i właściwości kompleksu cytochromu bc1.

- Nowatorskie podejście eksperymentalne pozwoli mi na użycie prostych i dobrze poznanych bakterii purpurowych do analizowania złożonych problemów występujących w ludzkich mitochondriach. W projekt zaangażowany będzie jeszcze dr hab. Artur Osyczka i dr Marcin Sarewicz oraz dwóch magistrantów - mówi dr Robert Ekiert.

Laureat jest absolwentem biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dalszą edukację kontynuował na Uniwersytecie w Edynburgu. W Szkocji obronił doktorat z biologii molekularnej i komórkowej. Podczas doktoratu, w grupie profesora Adriana Birda, badał epigenetyczne mechanizmy leżące u podłoża choroby neurologicznej - syndromu Retta. Po powrocie do kraju znalazł zatrudnienie w grupie dr. hab. Artura Osyczki w Zakładzie Biofizyki Molekularnej WBBiB UJ, gdzie realizuje staż "Młodzi doktorzy" w ramach projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego "Społeczeństwo-Technologie-Środowisko".

Grant w programie "Homing Plus", w wysokości 300 330,00 zł, przyznany został na 23 miesiące.

Data opublikowania: 06.02.2014