Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Od badań do praktycznego wykorzystania

Miło nam poinformować, że dwie drużyny z udziałem studentek i doktorantek Instytutu Socjologii UJ zdobyły I i II miejsce w ostatniej, krakowskiej edycji maratonu programistycznego #hack4good, czyli tzw. hackatonu. W jego trakcie powstały prototypy aplikacji mających służyć osobom z niepełnosprawnościami.

Wszystko zaczęło się w trakcje dyskusji po pokazie studenckiego filmu Kraków miastem bez barier (29.01.2014), kiedy konsultowano wypracowane w trakcie badań rekomendacje. Powstało sporo pomysłów na przełamanie barier, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Wiele z nich zakładało wykorzystanie nowych technologii. W trakcie hackatonu, wraz z programistami wybrane zostały dwa z nich - szczególnie ważne i możliwe do zrealizowania w formie prototypów w 48 godzin. W pracach nad aplikacjami uczestniczyły osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

I miejsce - aplikacja dotycząca komunikacji miejskiej

Osoby nie(do)widzące napotykają na wiele barier w poruszaniu się komunikacją miejską. Stanowi to bardzo dużą barierę w pełnym uczestnictwie w życiu społecznym, może wpływać na dostęp do edukacji, pracy, czy po prostu w uczestniczeniu w życiu miasta. Podjęliśmy próbę rozwiązania tego problemu.

W kreatywny sposób wykorzystaliśmy inteligentne czujniki beacon estimote, które pozwalają skontaktować urządzenie mobilne z konkretną przestrzenią w sposób bardzo dokładny, tak by nadawały zaprogramowane przez nas informacje. Zaprojektowaliśmy interfejs aplikacji jako w pełni dostępny i intuicyjny dla osób niewidzących. W trakcie 48 godzin przeprowadziliśmy również pierwsze testy w przestrzeni, które pokazały, że aplikacja sprawdza się w terenie i jest ogromnym ułatwieniem dla osób niewidzących - określa, gdzie osoba się znajduje, jakie tramwaje, w którym kierunku i w jaką stronę odjeżdżają z danego przystanku, pozwala także wysiąść na odpowiednim przystanku i odnaleźć odpowiednią przesiadkę.

Aplikacja została przygotowana w zespole: Anna Wróblewska, Agnieszka Król, Jakub Mazur, Iwo Polański, Maciej Szafraniec i została nagrodzona I miejscem na krakowskim Hack4Good.

II miejsce - aplikacja dla numer 112

Osoby Głuche i niedosłyszące w sytuacji zagrożenia mają trudności w skontaktowaniu się z numerem 112. Nie wszystkie centrale odbierają smsy, a w sytuacji zagrożenia łatwo też o literówki (niepełne smsy są traktowane niepoważnie). Stąd ogólne poczucie niepewności, czy w sytuacji alarmowej osoba niesłysząca będzie w stanie zgłosić zagrożenie, a służby odpowiednio zareagować. Jak pokazują przeprowadzone przez nas wywiady, wiele osób Głuchych w sytuacji zagrożenia kontaktuje się najpierw z osobami najbliższymi, co wydłuża czas oczekiwania na pomoc. Z tych powodów stworzyliśmy prototyp aplikacji wysyłającej predefiniowane smsy do służb numeru alarmowego 112. Za tę prostą i bardzo potrzebną aplikację zajęliśmy 2 miejsce w krakowskim konkursie Hack4Good. Obecnie rozpoczynamy rozmowy z Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, aby udostępnić serwis 112 w jak największym stopniu dla osób Głuchych i niedosłyszących.

Cała aplikacja tworzona była w sposób partycypacyjny w zespole osób niesłyszących, tłumaczek języka migowego, socjolożek oraz programistów.

Zespół tworzący aplikację: Edyta Kozub, Karolina Motal, Monika Kozub, Beata Ziarkowska-Kubiak, Wojciech Krawczyk, Piotr Kruszak, Agnieszka Król, Aleksandra Migalska, Monika Jerszyńska, Anna Wróblewska, Jakub Wiśniewski.

#hack4good jest międzynarodową serią maratonów programistycznych zapoczątkowaną przez organizację Geeklist. Kraków był jednym z ponad 50 miast świata, które wzięły w niej udział. Wydarzenie #hack4good ma na celu zjednoczenie i zgromadzenie programistów, dizajnerów, pomysłodawców itp. by wspólnie tworzyć aplikacje, które rozwiązują problemy organizacji charytatywnych lub pomagają bezpośrednio danej grupie osób.

Strona wydarzenia: hack4good.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron