Młodzi matematycy z UJ w czołówce międzynarodowych zawodów matematycznych

Aż 316 studentów z ponad 80 uczelni z Europy, Azji, obu Ameryk i Afryki wzięło udział w XIX Międzynarodowych Zawodach Matematycznych (International Mathematics Competition for University Students - IMC), które zakończyły się 1 sierpnia w bułgarskim Blagojevgradzie. To zawody indywidualne, ale nieoficjalnie sklasyfikowano też reprezentacje uniwersytetów. Uczestnicy rozwiązywali 10 zadań, po pięć każdego dnia zawodów. Za prawidłowy wynik można było otrzymać 10 punktów. Najtrudniejsze okazało się ostatnie zadanie z drugiego dnia konkursu – nie poradził sobie z nim żaden z zawodników.

Młodzi matematycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz kolejny znaleźli się w ścisłej czołówce tych zawodów. UJ reprezentowali: Jakub Konieczny (71 punktów) - nagroda I stopnia, Mikołaj Binkowski (45punktów) - nagroda II stopnia, Mikołaj Frączyk (45 punktów) - nagroda II stopnia, i Konrad Żołna (29 punktów) - nagroda III stopnia.

W klasyfikacji zespołowej zwyciężyli studenci z Moskwy. Tuż za nimi na podium stanęli studenci z Uniwersytetu Warszawskiego (251,75 punktów). Młodzi matematycy z UJ z wynikiem 208,5 punktów uplasowali się na 10. miejscu.

Warto przypomnieć o spektakularnym zwycięstwie Przemysława Mazura z UJ w ubiegłorocznej edycji zawodów IMC, których został bezapelacyjnym zwycięzcą. Uniwersytet Jagielloński w klasyfikacji drużynowej zajął również pierwsze miejsce, co jest największym polskim sukcesem w historii zawodów.

W poprzednich latach studenci UJ wielokrotnie osiągali wspaniałe sukcesy na tychże zawodach - w 2004 r. Jakub Byszewski zajął pierwsze miejsce (drużynowo UJ był drugi), Przemysław Mazur był najlepszy w 2008, 2010 i wspomnianym już 2011 roku. W  2006 r drużynowo UJ zajął pierwsze miejsce, w 2009 roku indywidualnie Jakub Konieczny zajął drugie miejsce, podobnie jak drużynowo UJ.

Przemysław Mazur - prawdopodobnie najlepszy w historii zawodnik występujący w tych zawodach, po ukończeniu studiów na UJ jest obecnie doktorantem na UJ i na Uniwersytecie w Cambridge.

Więcej informacji o zawodach i rezultaty na stronie www.imc-math.org.uk.

Data opublikowania: 13.08.2012