"Jak uczynić głos słyszalnym?" - strona internetowa projektu badawczego

Pracownia Studiów Kurdyjskich Zakładu Iranistyki Instytutu Orientalistyki UJ zaprasza do zapoznania się ze stroną internetową projektu badawczego "Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej", który realizowany jest w ramach programu NCN SonataBis1.

Strona projektu - www.kurdishstudies.pl powstała w trzech językach: polskim, kurdyjskim i angielskim, a jej zadaniem jest promocja realizowanych badań, jak też wiedzy na temat kurdyjskiego języka, kultury oraz współczesnej rzeczywistości Kurdystanu. W ramach projektu powstał także elektroniczny magazyn "Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies". Jest on dostępny nieodpłatnie w zakładce "Czasopismo". W zamyśle ma to być wielojęzyczne interdyscyplinarne czasopismo zrzeszające badaczy zajmujących się tematyką kurdyjską.

Celem naukowym projektu jest przeanalizowanie i opisanie procesu ciągłości i przemian kurdyjskiej kultury i rzeczywistości w odniesieniu do zagadnień etycznych, literackich, religijnych i filozoficznych oraz politologicznych i społecznych. Do tej pory tzw. problem kurdyjski i kultura kurdyjska były rozpatrywane w większości w odniesieniu do teorii narodowych i problemu narodowej tożsamości. Jak wiadomo Kurdowie są jednym z największych narodów nie posiadających własnego państwa, zamieszkują Kurdystan - region będący dziś częścią czterech państw: Turcji, Iraku, Syrii i Iranu. Kurdyjskie dążenia niepodległościowe sprawiły, że problem kurdyjskiej tożsamości narodowej był zawsze w centrum uwagi.

Zainteresowanych zapraszamy do lektury, współpracy, a także do udziału w cotygodniowych seminariach projektowych: "Studia kurdyjskie w perspektywie postkolonialnej", które odbywać się będą w każdy piątek o godz. 13.00 w sali 402, ul. Mickiewicza 3.

Data opublikowania: 30.09.2013