Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolejne odkrycia uniwersyteckich archeologów

Cztery kurhany sprzed niemal 2,5 tysiąca lat pokryte kamiennym płaszczem, część z bogatym wyposażeniem w postaci sztyletów, noży i czekanów odkryli rosyjscy i polscy archeolodzy na Ałtaju na stanowisku Czułtukow Łog w rejonie miejscowości Manżerok.

W monumentalnych grobach pochowano przedstawicieli koczowników Wielkiego Stepu, którzy zasiedlali pas sięgający od Ałtaju aż po stepy wschodnioeuropejskie. Archeolodzy określają je jako ludność „typu scytyjskiego". W tym okresie na Ałtaju dominowała tzw. kultura pazyrykska. Spośród przebadanych mogił trzy należały właśnie do niej.

"W centralnej części kurhanu za każdym razem znajdowaliśmy pojedynczy pochówek. Zmarłych złożono w pozycji skurczonej na prawym boku. Jeden z pochówków zawierał 7 przedmiotów metalowych oraz naczynia ceramiczne" – wyjaśnia PAP Łukasz Oleszczak, kierownik prac z ramienia Instytutu Archeologii UJ w Krakowie.

Jeden z przebadanych grobów był inny. Należał do przedstawicielki kultury karakobińskiej, uważanej przez archeologów za autochtonów w tym rejonie Ałtaju, w przeciwieństwie do osób pochowanych w pozostałych kurhanach badanych w tym roku.

"Kurhan ten charakteryzowało ubogie wyposażenie, natomiast bardzo ciekawy jest jego sposób budowy – zmarłego umieszczono w dużej skrzyni kamiennej przykrytej dodatkowo od góry dwoma warstwami potężnych płyt" – opowiada Oleszczak.

W skrzyni naukowcy odkryli szkielet młodej kobiety i niemowlęcia. "Jedynym przedmiotem towarzyszącym zmarłym był niewielki nóż z brązu, zapewne pozostawiony niegdyś obok złożonej przy głowach zmarłych strawy" – uważa archeolog.

Na terenie całej nekropoli występują wielkie głazy, rozrzucone nieregularnie pomiędzy kurhanami. Odzwierciedlają one zjawiska sejsmiczne, jakie miały miejsce na Ałtaju w epoce żelaza. Cmentarzysko położone jest u stóp góry, z której spadały wielkie głazy podczas trzęsień ziemi.

"Ułożenie niektórych z nich, zarówno pod, jak i nad płaszczem kamiennym kurhanów, pozwala nam na dokonanie obserwacji na temat chronologii względnej poszczególnych trzęsień ziemi" – mówi Oleszczak.

W obrębie cmentarzyska przeprowadzono również badania geomagnetyczne. W ten sposób udało się namierzyć kilka obiektów, m. in. duży kurhan. Rezultaty tych nieinwazyjnych badań zostaną poddane weryfikacji w następnym sezonie.

Wykopaliska na niewielką skalę przeprowadzono również w pobliskiej osadzie, gdzie udało się odkryć relikty chaty sprzed 2,5 tysiąca lat. Cennym odkryciem ułatwiającym jej datowanie była aplikacja odzieży w kształcie okrągłej blaszki wykonana z brązu.

Polscy badacze pojawili się ponownie na Ałtaju w lipcu i sierpniu na zaproszenie prof. Andrieja Pawłowicza Borodowskiego z Instytutu Archeologii i Etnografii Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku. Był to drugi wspólny sezon wykopaliskowy. Badania były możliwe dzięki dofinansowaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacji „Bratniak" i Nowosybirskijskiego Gosudarstwiennyjnego Piedagogiczieskijego Uniwersytetu.

na podstawie naukawpolsce.pap.pl

O wcześniejszych wykopaliskach uniwersyteckich archeologów na tym stanowisku pisaliśmy TUTAJ.

Więcej na temat wykopalisk prowadzonych przez Instytut Archeologii UJ na północnym Ałtaju można przeczytać (a także obejrzeć zdjęcia) na stronie Instytutu.

Data opublikowania: 17.10.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron