Studenci UJ wśród najlepszych matematyków na świecie

Teodor Jerzak z Koła Matematyków Studentów UJ im. im. prof. Stanisława Zaremby zdobył nagrodę pierwszego stopnia w 21. Międzynarodowych Zawodach Matematycznych w Błagojewgradzie w Bułgarii. Najstarszą polską uczelnię reprezentowali ponadto: Marcin Lara (nagroda drugiego stopnia), Dariusz Matlak (nagroda drugiego stopnia) i Dominik Burek (wzmianka zaszczytna). Drużynowo nasi reprezentanci uplasowali się na 14. miejscu, siedem pozycji wyżej niż przed rokiem. Opiekunem grupy był Jakub Konieczny, absolwent Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tegorocznej edycji zawodów startowało 324 uczestników z 73 uczelni z Europy, Azji i obu Ameryk. Podobnie jak w poprzednich latach, również tym razem studenci musieli rozwiązać dziesięć zadań w ciągu dwóch dni. Na obliczenie każdego zadania mieli średnio godzinę, przy czym jeśli ktoś znalazł rozwiązanie wcześniej, zyskiwał więcej czasu na pracę nad kolejnym matematycznym zagadnieniem. Nagrodę pierwszego stopnia otrzymali studenci, którzy podczas zawodów uporali się z co najmniej sześcioma zadaniami.

Data opublikowania: 13.08.2014