Uniwersytet Jagielloński na Dniu Polskim w Lizbonie

4 grudnia 2014 na jednej z najlepszych portugalskich uczelni - Universidade Catolica w Lizbonie - odbył się Dzień Polski. Program wydarzenia, które odbyło się z inicjatywy Ambasady RP, obejmował dwie debaty akademickie, w których udział wzięło ponad sto osób: studentów, pracowników naukowych, dyplomatów i ekspertów. Działaniom merytorycznym towarzyszyła promocja Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wśród swych programów prowadzonych w językach obcych posiada również wspólne studia magisterskie z Uniwersytetem Katolickim prowadzące do podwójnego dyplomu w zakresie europeistyki.

Podczas debaty merytorycznej na temat cech, które łączą Portugalczyków i Polaków oraz różnic między tymi dwoma krajami wystąpił prof. Zdzisław Mach, a także prof. Joao Espada, prof. Manuel Braga da Cruz, ambasador RP prof. Bronisław Misztal oraz prof. Piotr Wilczek. Druga sesja poświęcona była zagadnieniom ekonomicznym, głównie zaś socjologicznym i ekonomicznym uwarunkowaniom sukcesu portugalskich przedsiębiorstw, które zainwestowały nad Wisłą. Uczestnicy konferencji oprócz zapoznania się z materiałami promocyjnymi o Polsce oraz ofertą edukacyjną UJ, mogli również skosztować jabłek z Grójca, które od tego tygodnia dostępne są w Portugalii w ofercie jednego z supermarketów.