Niemiecki konsul z wizytą w Solarisie

9 marca w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris gościli Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec dr Werner Köhler oraz Konsul Isolde Felskau. W spotkaniu uczestniczyli także prof. Stanisław Kistryn - prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych oraz Uwe Schneck - dyrektor zarządzający niemieckiej firmy FMB, która wyprodukowała dla Solarisu komory próżniowe, stanowiące jeden z kluczowych elementów synchrotronu.

Dyrektor NCPS Solaris prof. Marek Stankiewicz opowiedział gościom jak działa synchrotron, a także jakie badania będzie można wykonywać w ośrodku. Wizyta była także okazją, aby pokazać różne aspekty współpracy pomiędzy NCPS Solaris i partnerami z Niemiec uczestniczącymi w budowie synchrotronu.

Ważną częścią spotkania był także spacer po obiekcie, podczas którego goście mieli okazję poznać szczegóły urządzenia, które omówiła dr Adriana Wawrzyniak - główny fizyk akceleratorowy w Solarisie.

foto: Emilia Król

Data opublikowania: 12.03.2015