Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Laury dla prof. Janusza Skalskiego i zespołu Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USD

W tegorocznej edycji konkursu Złoty Skalpel tryumfuje zespół kardiochirurgów dziecięcych kierowanych przez prof. dr hab. n. med. Janusza Skalskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Jury najwyżej oceniło innowacyjność zabiegów wszczepiania sztucznych komór serca (Berlin Hart) u najmłodszych pacjentów. Pierwsze tego typu zabiegi zaczęto przeprowadzać już cztery lata temu – pacjentką, która wówczas skorzystała z nich jako pierwsza była 13 miesięczna Zuzia. Kolejni mali pacjenci to 3-letni Kacper (operowany w czerwcu 2012 roku) oraz 6-letni Ania. W każdym z przypadków sztuczna komora przedłużyła życie i pozwoliła małym pacjentom na doczekanie się na dawcę serca.

Jak podkreślają członkowie jury, wybór laureata konkursu Złoty Skalpel 2013 nie należał do najłatwiejszych. Spośród 24 zgłoszonych projektów, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało 10, które reprezentowały szerokie spektrum medycyny – począwszy od dermatologii, przez kardiologię, diabetologię, ortopedię oraz rozwiązania informatyczno-techniczne pomocne w organizacji systemu ochrony zdrowia. Zwycięski zespół otrzymał grant naukowy w wysokości 10 tys. złotych ufundowany przez partnera strategicznego konkursu Złoty Skalpel firmę GlaxoSmithKline.

Cieszę się, że podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku środowisko medyczne nie zawiodło i nadesłało wiele ciekawych projektów. Jury miało spory problem z wyborem tylko jednej pracy, która otrzyma grant naukowy. Gratulujemy jednak wszystkim, gdyż w moim odczuciu każdy innowacyjny projekt, gwarantujący postęp i rozwój, zasługuje na uznanie"- ocenia Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna dwutygodnika „Puls Medycyny".

Pełen uznania dla wybitnych innowatorów jest również prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i jednocześnie członek jury.

Zbyt rzadko pamiętamy, że w Polsce powstają np. nowoczesne rozwiązania w zakresie chirurgicznego leczenia wielu ciężkich chorób, wykorzystuje się najnowsze zdobycze informatyki w terapii osób będących w śpiączkach, rozwija się technologie z zakresu e-medycyny, powstają bardzo ciekawe rozwiązania w zakresie organizacji ochrony zdrowia. Opisane w głoszeniach idee zostały zrealizowane dzięki pasji, determinacji i odwadze poszczególnych lekarzy i naukowców, których działania nie są wspierane przez żadne wielkie organizacje czy instytucje. Gratulacje i słowa podziwu należą się więc wszystkim uczestnikom konkursu"- mówi prof. Leszek Czupryniak.

Przypomnijmy, że Złoty Skalpel nie pierwszy raz pojedzie do kardiologów z Krakowa. W 2011 roku konkurs zwyciężył bowiem zespół prof. Jerzego Sadowskiego z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medium UJ, który to zespół wdrożył nowe rozwiązania w zakresie wszczepiania protez biologicznych zastawki aortalnej.

Jury konkursy wyróżniło również utworzenie pierwszego w Polsce Ośrodka Chorób Rzadkich dla osób dorosłych. Kierownikiem projektu jest prof. Tomasz Grodzicki, szef Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Złoty Skalpel to konkurs na wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia organizowany od 2009 roku przez redakcję dwutygodnika „Puls Medycyny". W tegorocznej edycji w skład jury weszli i projekty oceniali – prof. Leszek Czupryniak, prof. Andrzej Horban, prof. Piotr Kuna, prof. Grzegorz Opolski, prof. Bolesław Rutkowski, prof. Piotr Wysocki oraz Jerzy Toczyski, wiceprezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Data opublikowania: 28.06.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron