Przełomowe odkrycie ekipy archeologicznej z udziałem studenta UJ

Angkor-Wat-lidar-Top-10

(źródło: PNAS)

Zdjęcie wykonane techniką lidar mapping, ukazujące ślady regularnej miejskiej zabudowy pod szatą roślinną po obu stronach fosy otaczającej świątynię Angkor Wat

Ekipa archeologów pracująca w Kambodży dokonała znaczącego odkrycia w ramach projektu naukowego mającego na celu rozpoznanie dawnej sieci osadniczej w tym kraju. Jednym z członków ekspedycji jest student V roku Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kasper Hanus. Wyniki prac ekipy zostały uznane za jedno z 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2013 roku przez prestiżowe czasopismo "Archaeology", wydawane przez Archaeological Institute of America.

Projekt obejmował między innymi przebadanie kompleksu miejskiego Angkor, stanowiącego serce Imperium Khmerskiego w okresie od 802 do 1432 roku. Teren został przeskanowany z lotu ptaka przy użyciu techniki LIDAR, stanowiącej połączenie lasera z teleskopem. Wyniki były zaskakujące, gdyż okazało się, że tereny zurbanizowane zajmowały dużo większy obszar niż dotychczas sądzono, znacznie wykraczając poza obręb otoczonych murami i fosami centrów. Stwierdzono między innymi obecność geometrycznie zaplanowanej zabudowy miejskiej po obydwu stronach słynnej fosy świątyni Angkor Wat oraz za murami centrum dwunastowiecznej khmerskiej stolicy Angkor Thom. Okazało się, że miasto to zajmowało czterokrotnie większą powierzchnię niż wcześniej zakładano. Jego struktura była zaś zbliżona do dzisiejszych wielkich miast, gdzie gęsto zabudowane centrum otaczają rozległe przedmieścia, z własnymi, pomniejszymi centrami.

Odkrycia te wydają się potwierdzać teorię, że upadek Angkoru spowodowany był nadmiernym rozrostem tego kompleksu miejskiego.

Źródła: PAP Nauka w Polsce, Archaeology