Magazyn "Focus" docenił uczoną z UJ za innowacyjne osiągnięcia

Motywem przewodnim tegorocznej edycji plebiscytu "Soczewki Focusa" są innowacje w najszybciej rozwijających się dziedzinach życia współczesnego człowieka. Redakcja magazynu nominowała młodych naukowców, wynalazców za ich osiągnięcia, których dokonali w mijającym 2013 roku. Lista zgłoszonych osób i projektów została podzielona na trzy kategorie: innowacje medyczne, informatyczne i techniczne.

Wśród nominowanych w kategorii innowacje medyczne znalazła się dr Anna Waszkielewicz, która pod kierunkiem prof. dr. hab. Henryka Marony koordynuje prace nad nową rodziną związków chemicznych, które mogą pomóc zarówno chorym na padaczkę, jak i osobom z bólem neuropatycznym. Zespół badawczy z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego ma za sobą większość badań przedklinicznych, realizowanych w renomowanych ośrodkach, np. w amerykańskim National Institute of Health. Kolejny etap projektu stanowią dalsze badania bezpieczeństwa stosowania leku oraz opracowanie postaci jego podawania. Pierwsze testy na człowieku mają się zacząć w 2015 roku. Wynalazek został opatentowany.

Głos na dr Annę Waszkielewicz można oddać na stronie soczewki.focusa.pl. Głosowanie trwa do 17 lutego 2014 roku.

Data opublikowania: 29.01.2014