Pogrzeb Sławomira Mrożka

We wtorek, 17 września w Panteonie Narodowym w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie pochowany został Sławomir Mrożek. Znakomity polski dramatopisarz, prozaik i rysownik, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych zmarł 15 sierpnia 2013 w Nicei w wieku 83 lat.

Pożegnanie Sławomira Mrożka rozpoczęło się od wystawienia urny z jego prochami w Barbakanie. Następnie urna została przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską do kościoła św. Piotra i Pawła. Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Sławomir Mrożek został pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym utworzonym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła. Ma to być miejsce spoczynku wybitnych przedstawicieli sztuki, kultury i nauki. Urna zostanie złożona w sarkofagu w jednej z najstarszych krypt, datowanej na rok 1735.

Sławomir Mrożek był prawdopodobnie najbardziej znanym w świecie polskim dramaturgiem współczesnym, a w Polsce przez lata jednym z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków. Swoją karierę zaczynał jako rysownik w Przekroju w 1950 roku. W tym samym roku wydał dwa zbiory opowiadań. Największą sławę przyniosły mu jednak dramaty: "Policja" (1958), "Tango" (1964), "Letni Dzień z 1983" oraz "Miłość na Krymie" (1993).

W 1963 roku wyemigrował nad Sekwanę. W następnych latach mieszkał w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W 1990 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W 1996 r. powrócił do Polski. W czerwcu 2008 roku ponownie wyemigrował do Francji.

12 maja 2000 roku, podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ, Sławomir Mrożek otrzymał z rąk ówczesnego rektora prof. dr. hab. Franciszka Ziejki dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data opublikowania: 16.09.2013