Medal "Plus ratio quam vis" dla Uniwersytetu St Andrews

Uniwersytet St Andrews to najstarszy uniwersytet w Szkocji i jeden z trzech najstarszych w Wielkiej Brytanii. Uczelnia obchodzi w tym roku 600-lecie założenia. W uroczystych obchodach tego jubileuszu, które odbyły się 13 i 14 września uczestniczył prorektor UJ ds. dydaktyki, prof. dr hab. Andrzej Mania.

Pierwszy dzień uroczystości rozpoczęła msza dziękczynna odprawiona w kościele Holy Trinity. Zaproszeni goście wzięli udział w akademickim pochodzie do St Salvator's Quadrangle, gdzie odbyła się dalsza cześć ceremonii.

Podczas drugiego dnia obchodów odbyły się liczne dyskusje na temat przyszłości uniwersytetów oraz rozwoju nauki w XXI wieku. Reprezentujący Uniwersytet Jagielloński prof. dr hab. Andrzej Mania wręczył podczas uroczystości przyznany Uniwersytetowi St Andrews złoty medal "Plus ratio quam vis", który odebrała wicekanclerz (funkcja odpowiadająca stanowisku rektora na uczelniach polskich), dr Louise Richardson. Dewiza "Plus ratio quam vis" (łac. "Więcej znaczy rozum, niż siła") jest, zgodnie ze Statutem UJ, myślą przyświecającą całokształtowi działalności Uniwersytetu Jagiellońskiego. Medal jest przyznawany przez władze UJ osobom zasłużonym dla naszego Uniwersytetu, a także uczelniom strzegącym dobrych tradycji oraz najwyższej jakości akademickich praktyk.

W czasie uroczystości doktoraty honoris causa Uniwersytetu St Andrews otrzymali m.in.:

• Hillary Rodham Clinton - była sekretarz stanu USA
  • Prof. E Nigel Harris - wicekanclerz Uniwersytetu West Indies, lekarz
  • Dr Rowan Williams - teolog i duchowny, emerytowany arcybiskup Canterbury
  • Dr Jane Goodall - badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii, znana obrończyni szympansów
  • Sir Tim Berners-Lee - fizyk, programista, współtwórca i jeden z pionierów usługi WWW
  • Prof. Sir Timothy Gowers - matematyk (analiza funkcjonalna), laureat Medalu Fieldsa z 1998
  • Prof. C.N.R. Rao - chemik, prezydent Jawaharlal Nehru Centre for Advanced Scientific Research
  • Prof. Sir Michael Rutter - psychiatra, współtwórca psychologii dziecięcej

Ważną częścią obchodów były trzy debaty, m.in. "The Life of Nations in the 21st Century" (odbyła się w ramach "Mastermind Open Forum"), w której wziął udział prof. dr hab. Andrzej Mania.

Założony w 1413 roku Uniwersytet położony jest na wschodnim wybrzeżu Szkocji, w samym sercu historycznego miasta St Andrews. Jest jednym z najprężniejszych ośrodków akademickich w Europie, cenionym za badania, jakość kształcenia i poziom zadowolenia wśród studentów. Studiuje w nim aktualnie 8000 studentów. Uczelnia cieszy się dużą popularnością wśród studentów zagranicznych. Według rankingów opracowanych przez prasę brytyjską, od lat znajduje się w pierwszej piątce najlepszych brytyjskich uniwersytetów. Obecnie znajduje się także w pierwszej setce najlepszych światowych uniwersytetów.

Data opublikowania: 18.09.2013